Klub podjetnikov ZLATOROG Celje (KPZC) je v soorganizaciji z Dravinjskim poslovnim klubom (DPK) dne 19.10.2023 pripravil strokovno srečanje z naslovom PAMETNA PRIHODNOST. Dogodek se je odvijal v Centru Noordung (Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga) v Vitanju.
Z nami so bili izvrstni govorci, znanstveniki, strokovnjaki in podjetniki, ki so procese, ki potekajo okoli nas, poskušali razjasniti predvsem s stališča sprememb v poslovnem okolju. Govorili smo o prihodnosti človeštva v sobivanju z umetno inteligenco in roboti ter o spremembah načina življenja in družbe same. Kaj prinašajo orodja, kot so Chat GPT, Claude 2, DALL E, v naš svet in kako ravnati trajnostno za ohranitev našega okolja.
Dogodek smo razdelili v dva panela:
- Umetna Inteligenca kot ključni igralec prihodnosti, ki ga je organiziral KPZC in
- Trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo v podjetjih v organizaciji DPK
Povzetek 1. panela:
Z uvedbo Umetne inteligence (UI) v naša podjetja ne čakajmo več. Danes naj se podjetniki informirajo, udeležujejo dogodkov, brskajo podcaste, sprašujejo Chat GPT in se igrajo. Poskušajo naj generativna orodja UI in ko jih to naredi nekaj v podjetju, naj viharijo z
možgani (brainstormajo), katera opravila in delovne procese bi lahko poenostavili z uporabo le-teh.
Gostje 1. panela so bili:
Mag. Boštjan Kožuh, Isiteam d.o.o. (povezovalec okrogle mize)
Strokovnjak s področja analitike, poslovne in umetne inteligence tako s poslovnega kot s tehnološkega vidika. Delil je svoje poglede in znanje, ki temeljijo na dolgoletnih praktičnih izkušnjah.
1. Martin Marzidovšek, svetovalec v kabinetu Ministrstva za digitalno preobrazbo Republike Slovenije.
Vodi projekt ustanavljanja Nacionalnega centra za umetno inteligenco v Sloveniji. Aktiven je tudi kot raziskovalec na področju strojnega učenja in dela v okviru Odseka za tehnologije znanja na Inštitutu Jožef Stefan (IJS).
2. Mag. Mitja Jermol, Inštitut Jožef Stefan
Vodja Centra za prenos znanja na področju informacijskih tehnologij Inštituta Jožef Stefan in predstojnik programskega odbora za umetno inteligenco in krožno ekonomijo na IRCAI in nosilec UNESCO katedre za odprte tehnologije za odprte izobraževalne vire in odprto učenje na Inštitutu Jožef Stefan.
3. Marko Grobelnik, Inštitut Jožef Stefan
Poleg raziskav o teoretičnih vidikih tehnik analize velikih količin kompleksnih podatkov ima bogate izkušnje na področju praktične uporabe in razvoja poslovnih rešitev, ki temeljijo na inovativnih tehnologijah. Vodil je znanstvene in aplikativne industrijske projekte, ki jih financira Evropska komisija.
4. David Kvaternik, direktor Tovarna.TECH
Izkušnje z virtualnimi rekonstrukcijami starih kulturnih znamenitosti ter razvojem VR in AR izkušenj, od zgodovine in turizma do medicine in farmacije. Pri razvoju izkušenj si pomagamo s 3D skeniranjem, 3D modeliranjem, fotogrametrijo, mocap – zajemom gibanja… Ustvarja med drugim žive show roome in sejemske instalacije, 3D animacije, 3D fotomontaže, animirane like, 360 slike in film, mobilne aplikacije, projekcije ter holograme.
Povzetek 2. panela:
Obstoječe poslovne modele je potrebno spremeniti saj so viri na zemlji omejeni in je prehod iz linearnega v krožno gospodarstvo nujen ne samo zaradi ekoloških ampak vse bolj tudi iz ekonomskih razlogov.
Gostje 2. panela so bili:
Tadej Slapnik, predsednik DPK in direktor HashNET (povezovalec okrogle mize)
1. Dr. Dragica Marinič, Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), Laboratorij za kamen, agregat in reciklirane materiale, ki deluje na področju krožnega gospodarstva, krožnega in digitalnega gradbeništva.
ZAG je osrednja znanstveno raziskovalna inštitucija z vrhunskim znanjem in tehnološkimi rešitvami na širšem področju gradbeništva. Na ZAG je poleg raziskav na področju konstrukcijske varnosti, razvoja novih materialov ter okoljskih tehnologij, pomembna požarna varnost, v širšem smislu pa tudi računalniške in komunikacijske tehnologije. ZAG se v svojem delovanju navezuje na gospodarstvo in širšo družbo, še posebej na izobraževalne inštitucije.
2. Andrej Poklič, direktor podjetja GKN Driveline
Podjetje vodi že od leta 1997. GKN Driveline je od leta 2009 v lasti britanske multinacionalke GKN Driveline. Lahko se pohvalijo z visoko dodano vrednostjo na zaposlenega, velikim deležem vlaganja v raziskave in razvoj in ekološko-energetsko prijaznostjo proizvodnje. Leta 2016 je prejel tudi nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke.
3. Dr. Katja Zajko, direktorica podjetja Recosi d.o.o.
Podjetje Recosi je izrazito trajnostno usmerjeno, v delovni proces pa vključujejo tudi težje zaposljive. Recosi je edino socialno podjetje v Sloveniji, ki od podjetij in korporacij odkupuje odsluženo računalniško opremo, telefone in tablice, jih celovito obnovi in dalje prodaja vsem, ki želijo pri nakupu privarčevati.
4. Barbara Simonič, EIT Klimate KIC
EIT CLIMATE KIC, evropska skupnost za inovacije na področju podnebnih sprememb, ki sodeluje na projektu Razogljičimo Slovenijo z modelom sistemskega prehoda Deep Demonstration.
Panel 1:
Panel 2: